Jak na vakuování uzenin a dobrot ze zabíjačky?

Jak na vakuování uzenin a dobrot ze zabíjačky?

Pokud jste milovníci uzenin nebo dobrot ze zabíjaček, možná vás už napadlo, jestli by se k jejich uchování nedalo použít vakuování. Jak a co vakuovat, na co si dát pozor a jak dlouho nechat potraviny zavakuované? Přečtěte si několik rad a tipů.

Vakuování uzenin

Nejdříve se zkusíme zaměřit na vakuování uzenin. Klobásy uzené teplým i studeným kouřem vydrží poměrně dlouho. Pokud je chcete skladovat, máte dvě možnosti – můžete je vyvěsit na chladném místě nebo je uložit do lednice. Pokud je vyvěsíte, většinou se vysuší. Když je pouze zabalíte do alobalu nebo papíru a uložíte do lednice, nevydrží vám tak dlouho, jako když je zavakuujete. Zejména jestli máte větší množství klobás, vyplatí se vám je tedy vždy zavakuovat. Udrží si tak svou čerstvost mnohem déle. K vakuování je vhodné i uzené z udírny. Jeho trvanlivost se tak značně prodlouží.

Pokud si koupíte uzeniny krájené, jejich ochranná vrstva je narušená. Proto u nich raději využijte možnost vakuování. Zvolit můžete buď vakuovací sáčky nebo boxy. Výhodou také je, že zavakuované uzeniny nenasají pachy z lednice a nepropustí k ostatním uloženým potravinám svou typickou vůni.

Další jednoznačnou výhodou vakuování uzenin je také to, že se jejich trvanlivost o několik dní prodlouží. Jak dlouho vám tedy v lednici vydrží? Uzeniny vcelku můžete takhle skladovat 25 až 40 dní, uzeniny krájené pak 20 až 25 dní.

Jaké jsou tedy hlavní výhody vakuování uzenin?

  • nenasají pachy ostatních potravin uložených v lednici
  • nepropustí k ostatním potravinám uloženým v lednici svoji vůni
  • vakuováním se o nějakou dobu prodlouží trvanlivost uzenin

Příprava masa na uzení

Pokud se chystáte na uzení masa, možná přemýšlíte, jaký využít způsob jeho naložení před samotným uzením. Máte vlastně dvě možnosti – použít solný udicí lák nebo naložit maso na sucho. Druhá varianta je o něco jednodušší.

Jak vakuovat maso na uzení na sucho?

Vakuování masa na uzení na sucho šetří čas, nenutí vás vyrábět lák, překládat pravidelně maso, aby se zamezilo přístupu vzduchu a umožní vám začít udit za kratší dobu. Základní surovinou, kterou k tomu budete potřebovat, je sůl.

K vakuování masa na uzení na sucho můžete využít kuchyňskou sůl nebo technickou nakládací sůl (tzv. rychlosůl). Výhodou rychlosoli je, že budete moct začít udit za necelých 14 dní. Pokud použijete kuchyňskou sůl, počkáte si až měsíc. Maso bude při jejím použití šedé. Jestliže použijete rychlosůl, zbarví se do červena. Sůl je potřeba pečlivě zapracovat do každého záhybu. Nakládat můžete téměř jakékoli maso. Nejčastěji se pro tento způsob úprav používá vepřové. Oblíbený je bůček nebo krkovice.

A kolik soli přidat? Řezníci doporučují použít 2 % soli. Takže například 20 g na 1 kg masa. Pro ochucení můžete přidat například i pepř, bobkový list, jalovec nebo česnek. Maso zavakuujte ihned po nasolení – dříve, než pustí šťávu. Zavakuované maso uložte do lednice. A za 14 dní nebo za měsíc se už můžete pustit do samotného uzení!

Vakuování věcí ze zabíjačky

Vakuovat můžete i věci ze zabíjačky. Dejte si ale pozor, aby bylo maso nebo masné výrobky čerstvé a čisté. Pokud by totiž před vakuováním byly kontaminované bakteriemi, bakterie by se ve vakuovém prostředí mohly rozmnožit a maso by se zkazilo.

Ukázka od našich zákazníků.


SLEVA200 Kč
Přihlaste se k odběru novinek
a získejte slevu na první nákup při nákupu nad 1 200 Kč.
    PŘIHLÁSIT SE