Darujte svému dítěti plyšového kamaráda
Domácí vakuování2024-12-11T06:56:28+00:00Plyšák. Pro vás je to jen obyčejná hračka. Pro vaše dítě je to nejlepší kamarád, ochránce před strašidly pod postelí a někdy i tajný spojenec při dobrodružstvích, o kterých se vám ani nesní. Tento malý přítel umí zázraky. Pomáhá zvládat strach z odloučení, uklidňuje při nemoci a dává dítěti pocit, že nikdy není samo.
V pokoji vašeho dítěte, nebo spíš rovnou v jeho posteli, plyšák nesmí chybět. Žádná interaktivní hračka, tablet ani telefon nedokáže to, co plyšák. Jednoduchý. Obyčejný. Ale neuvěřitelně všestranný a spolehlivý společník.
Plyšák rozvíjí představivost
Na rozdíl od elektronických hraček, které mají předem dané funkce, plyšák vaše dítě nijak neomezuje. Může se stát čímkoliv. Stačí jen dětská fantazie.
Zkuste si představit, že tučňák Ludvíček nemusí být jen tučňákem. Může se proměnit v krále, kouzelníka nebo superhrdinu. Může být statečným zachráncem ve světě dinosaurů nebo řidičem, který veze ostatní plyšáky na piknik.
Pozorujte své dítě, když si hraje s plyšáky. Vymýšlí dialogy. Popisuje situace. Vytváří příběhy. Hledá řešení různých problémů. Panda Eržika chce jít ven, ale prší. Co teď? Vaše dítě situaci hned vyřeší: „Eržiko, musíš si vzít pláštěnku!“ V jiné situaci jde zase o záchranu: „Ale ne! Pejsek Mireček se ztratil! Musíme ho všichni jít hledat.“
Plyšová hračka nemluví, nebliká, necinká, ale její možnosti jsou nekonečné. Přizpůsobí se každé hře. Každé fantazii vašeho dítěte. Pomáhá mu procvičovat kreativní i logické myšlení.
Psychologie plyšového mazlení
Víte, že plyšové hračky nejsou jen rozmar? Mají reálný vliv na vývoj dítěte. Pomáhají mu zpracovávat emoce. Rozvíjejí schopnost empatie. Učí ho, jak se starat o druhé – protože dinosaurus Servác se může snadno stát pacientem v dětské nemocnici. Vaše malé zlatíčko ho pak léčí a pečuje o něj.
Navíc, plyšové hračky posilují pocit bezpečí. Jsou tichými terapeuty. Představte si, že jdete s dítětem k lékaři. Pro vás je to běžné. Pro vaše dítě je to stres. Mazlení s plyšákem mu pomůže snížit hladinu kortizolu (stresového hormonu) a uklidnit ho.
Bojí se vaše dítě tmy? Můžete mu vysvětlovat, že v pokoji není nic strašidelného. Žádní bubáci. Ale nepomáhá to. Plyšák však udělá svou práci jinak. Dítě ho drží, mluví na něj a má pocit, že ho plyšový přítel chrání.
Pocit bezpečí a pohody, který dítě zažívá se svým oblíbeným plyšákem, má dlouhodobý vliv na jeho emocionální vývoj. Formuje jeho psychiku na celý život.
Jak vybrat toho pravého?
Když svému dítěti dáte plyšáka, nešlápnete vedle. Ať už je to dárek od Ježíška, k narozeninám, ke svátku, nebo prostě jen tak pro radost. Jakého ale vybrat?
V první řadě myslete na bezpečnost. Plyšák by neměl mít žádné malé odnímatelné části, které by dítě mohlo spolknout (ano, záleží na věku dítěte, ale to jistě sami snadno posoudíte). Ani žádné ostré výstupky, jako důsledek nepovedené výroby. Měl by být měkký a hebký. Takový, který přímo vybízí k mazlení. A když se bude i dobře prát, je to nesporná výhoda.
Pak už se můžete soustředit na vzhled a roztomilost. Co třeba veselá houbička Kamilka? Netradiční plyšák, který dítě zaujme svým červeným kloboučkem s puntíky. A vybrat si můžete rovnou ze dvou velikostí.
Nebo by vašeho malého neposedu více potěšila husa Tonička velká 190 cm? Že je to moc? Nevadí. Můžete si vybrat i menší.
Chybu neuděláte ani s buřtíkem Edou. Pro vaše dítě bude skvělým parťákem na hry, ale může se stát i pohodlným polštářkem.
Většina dospělých si svého dávného plyšového kamaráda snadno vybaví. Ať už to byl medvídek, králíček nebo třeba tygr. Je to tichý svědek dětství, který zůstává navždy – ve vzpomínkách.