10 tipů: Jak na vakuování potravin?

10 tipů: Jak na vakuování potravin?

Vakuování je praktický způsob uchování potravin. Vydrží vám díky němu dlouho čerstvé. Tento článek přináší 10 tipů, na co si dát při vakuování pozor a na co se zaměřit, aby byl výsledek co nejlepší.

 1. Před vakuováním potraviny osušte

Dejte si pozor například při vakuování ovoce a zeleniny. Před samotným procesem je potřeba ho pořádně omýt. Pokud se ale zbytky vody dostanou do sváru vakuovacího sáčku, hrozí, že vakuování neproběhne správně. Potraviny se pak mohou zkazit. Proto je raději před vakuováním kvalitně osušte papírovou utěrkou.

 1. Tip pro vakuování tekutých potravin

Protože tekutina by mohla způsobit při vakuování problém tím, že se dostane do sváru a ohrozí tím vakuovací proces, je možné sáček přehnout přes hranu stolu, a tak tekutina nemůže vytéct do stroje. Pokud se tedy chystáte vakuovat například polévku a nemáte v plánu použít vakuovací box, tak vyzkoušejte tento tip.

 1. Pozor na sypké potraviny

Se sypkými potravinami jako jsou například mleté ořechy, se při vakuování hůře manipuluje. Pokud tedy máte možnost, zvolte v takovém případě raději vakuovací boxy. Jestliže ale chcete využít sáčky, pokuste se vakuovačku ochránit před zanesením alespoň tím, že sypký materiál v sáčku nejdříve stlačíte lžičkou tak, aby vznikl volný prostor.

 1. Vše si dobře označte

Některé potraviny po vakuování hůře rozeznáte. Problém nastane zejména, pokud je zamrazíte. Proto si sáčky a vakuovací boxy raději kvalitně označte. Použít můžete klasické lepicí štítky. Připsat můžete i podrobnější informace – k čemu jsou potraviny určeny, jak dlouho vydrží a podobně.

 1. Pozor na kosti

Pokud se chystáte vakuovat například ryby nebo maso i s kostmi, dejte si pozor, aby vakuovací sáček neporušily. Můžete využít speciální proužky sloužící k ochraně sáčků proti propíchnutí kostí. Vyrábí se z voskovitého plátna.

 1. Potraviny vakuujte co nejdříve

Pokud si chcete potraviny vychutnat čerstvé a užít si jejich vůni, vakuujte je co nejdříve. Jestliže provedete vakuování čerstvých potravin, jejich vynikající chuť a vůně váš překvapí i po několika týdnech skladování.

 1. Ovoce vakuujte zmrazené

Ovoce se vyplatí vakuovat zmrazené. Pokud byste se rozhodli ho vakuovat rovnou, mohlo by se pomačkat a nevypadalo by pak tak hezky. Raději ho proto nejdříve nechte zmrznout v jedné volně rozložené vrstvě (třeba na pekáči), poté ho až nasypte do vakuovacího sáčku a vakuujte.

 1. Potraviny nejdříve zabalte do potravinářské fólie

Před vakuováním zkuste potraviny nejdříve zabalit do potravinářské fólie a až poté vložte do vakuovacího sáčku. Výhodou je, že tím zabráníte znečištění sáčku a budete ho tak moct použít opakovaně bez nutnosti mytí.

 1. Na okraji sáčku nechte 5 až 7 centimetrů širokou mezeru

Aby došlo k bezpečnému uzavření a vakuování sáčku, je třeba ho neplnit až po okraj. Nechte okraj volný. Bude stačit 5 až 7 centimetrů. Předejdete tak pootevření nebo poškození sáčku a následnému zkažení potravin.

 1. Jednotlivé druhy masa vakuujte zvlášť

Pokud vakuujete maso, možná vás napadne naplnit jeden sáček různými druhy. Raději to ale nedělejte. Jejich chutě a vůně se pak smísí a na výsledném pokrmu si tak nepochutnáte. Rozdělte tedy jednotlivé druhy masa do různých sáčků.


SLEVA200 Kč
Přihlaste se k odběru novinek
a získejte slevu na první nákup při nákupu nad 1 200 Kč.
  PŘIHLÁSIT SE